Dodnes bohužel není přesně jasné, na které ulici Plamínek vlastně stojí. Jestli už na Hornomlýnské nebo ještě na Santražinách. Dohodnout se nemůžou ani na radnici, ani na poště a dokonce ani na finančním úřadu (a to už je co říct).
Jedni tvrdí, že ulice Hornomlýnská začíná železničním přejezdem a druzí trvají na tom, že je to až křižovatkou s ulicí
U náhonu.
Na stavebních výkresech firmy Baťa z roku 1943 se toto místo uvádí jako Hornomlýnská ulice, avšak například v záznamech Stavebního bytového družstva Budovatel z osmdesátých let minulého století je uvedena ulice Santražiny, stejně jako v evidenci živnostenského úřadu.
A aby těch zmatků nebylo málo, tak podle Googlu je Plamínek na ulici U náhonu.
Vycházejme tedy z toho, že Bar Plamínek stojí celou svou plochou na třech ulicích a je tak vlastně jediným barem na světě, který se může něčím takovým pochlubit.

Horní mlýn V XVI. století fungovaly ve Zlíně čtyři mlýny.
Dnešní ulice Hornomlýnská (ať už začíná kdekoliv) připomíná jeden z nich, zvaný Horní, který byl nejstarší.
Je o něm zmínka již v roce 1557 a stával v místě mezi zmíněnou ulicí a Benešovým nábřežím tam, kde je dnes dětské hřiště.
Za první světové války a ve dvacátých letech patřil mlynáři Františku Hlaváčovi. Po jeho smrti
Josefu Krhútovi, který si vzal osiřelou vdovu Hlaváčovou. Josef Krhút tu hospodařil až do počátku třicátých let.
Objekty poté koupila firma Baťa a zřídila zde sklady pro obchodní dům. Opuštěné tu stávaly ještě v letech 1932-33 a poté je zbourali.


Čtyři cihlové jednopodlažní budovy, ve kterých je dnes mimo Plamínku taky autoškola a azylový dům, postavil v roce 1943 Tomáš J. Baťa. Samozřejmě že asi ne vlastníma rukama, ale přinejmenším to všechno zaplatil. V každé z nich byly dva byty 2+1, určené stavebním dělníkům firmy Baťa.
Po únoru 1948 se těchto budov zmocnilo Stavební bytové družstvo Budovatel a zřídilo zde sklady stavebního materiálu.
Ty zde vydržely až do Velké listopadové revoluce v roce 1989 a nový vlastník, město - tehdy ještě Gotwaldov - je dalo ke komerčnímu využití. Na místě dnešního Plamínku byl od roku 1990 do roku 1993 Minimarket a v druhé části opravna obuvi.
V lednu 1994 se z Minimarketu stala cukrárna a z cukrárny se
11.4.1994 stal - sláva nazdar - Bar Plamínek.
(A ten je tam dodnes)

Bar Plamínek 1994 Tím, že Plamínek vznikl, jeho historie samozřejmě zdaleka nekončí.
Během své mnohaleté existence doznal již několika podstatných změn.
Nejvýraznější z nich je změna dodavatelského pivovaru. Od svého otevření v roce 1994 se v Plamínku točil Gambrinus, který v roce 2006 dodal tolik výraznou červenou stříšku nad zahrádku. Gambrinus vydržel až do března 2010, kdy jej vystřídal pivovar Uherský Brod a ten v Plamínku chutná dodnes.

Ani barové logo nezůstalo beze změny.

 

 

V devadesátém čtvrtém se otvíralo jen tak poskromnu s malým zářivkovým svítidlem vedle vstupních dveří.


K desátým narozeninám dostal Plamínek nový, velmi populární a na dlouhá léta tolik typický nadpis nad vstupní dveře.
Ten byl ale vlivem povětrnostních podmínek velmi poruchový a často svítil jen z části nebo dokonce vůbec.Tento problém se vyřešil v březnu 2010 příchodem nového dodavatelského pivovaru, který mimo spousty sudů s pivem dodal i nové a zatím poslední logo baru Plamínek.

 


 

 


 

 
Jirka Plameňák Jirka, se od července do září 2010 účastnil soutěže vyhlášené týdeníkem Sedmička o nejlepšího číšníka.
Soutěž jako taková sestávala ze tří kol.
První kolo bylo městské a to Jirka s přehledem vyhrál. Poslední den tohoto kola vedl nad svými soupeři o téměř 1500 hlasů.
Hlasování probíhalo samozřejmě na internetu a údajně nešlo z jednoho počítače poslat více hlasů. Po skončení tohoto kola byly všem soutěžícím odečteny hlasy, které měly být poslány podvodem. Podle čeho se rozlišuje pravý a falešný hlas už ale Sedmička v této soutěži nesdělila. A tak se stalo, že Jirka městské kolo nevyhrál a do kola krajského postoupil soutěžící z druhého místa. Týž den, tedy v počátku krajského kola, přesněji po třech hodinách od jeho spuštění, bylo zase všechno jinak. Zástupce Sedmičky přišel za Jirkou až do Plamínku a osobně se mu omlouval za špatně odečtené falešné hlasy. Takže po zpětném přičtení odečtených falešně poslaných hlasů, byl Jirka opět na prvním místě a postoupil do kola krajského.
Pořád to dává smysl?
Zatímco městské kolo trvalo témeř dva měsíce, kolo krajské bylo pouze na pět týdnů. Silní soupeři se poznají hned na začátku. Celých těch pět týdnů se Jirka na prvním místě průběžného vedení střídal s jistou nejmenovanou slečnou z Uherského Hradiště. Té poslední den krajského kola přibylo něco málo přes dva tisíce hlasů, ale na Jirku to stejně nestačilo a do dvanácti hodin následujícího dne se tak mohl radovat z dalšího vítězství. Do dvanácti proto, že potom byly zveřejněny výsledky odčítání falešně poslaných hlasů. Tedy vlastně stejný blázinec, jako na konci kola městského. Ale s jedním malým rozdílem. Jirkovi se odečetla spousta hlasů, které byly údajně poslány podvodem, ty jej posunuly na druhé místo a tentokrát už, bohužel, nadobro.
Dej Bůh lehkou zem starým dobrým korespondenčním lístkům.
Kdo a jak o tom rozhodoval, se dnes už můžeme jen dohadovat, každopádně je dlužno říct, že ona slečna z Hradiště do celostátního kola sice postoupila, ale stejně jej nevyhrála.
Takže jakási spravedlnost nakonec přecejen...možná...existuje.

A proč je Plamínek vlastně Plamínek?
Pár dní po otevření, tehdy ještě bezejmeného baru na ulici Hornomlýnská nebo Santražiny nebo U náhonu, volala do baru operátorka z tehdejšího Telecomu a že by chtěla tento bar zařadit do telefonního seznamu, ale neví, pod jakým názvem.
Vladimírovo vnuknutí bylo náhlé a velké.
(Ono vesměs všichni Vladimírové v historii lidstva měli skutečně VELKÁ vnuknutí. Hlavně na podzim...)
A jediný jeho pohled do plápolajícího krbu v tu chvíli tak jednou provždy rozluštil záhadu spojenou s názvem tohoto baru.

Bar Plamínek 2010 Henry Ford kdysi řekl, že kdyby měl posledních pět dolarů, tři z nich by dal na reklamu.
Plamínek má tolik štamgastů, že kdyby přišli všichni naráz, tak si dvě třetiny z nich nemají kam sednout, i kdyby byla zrovna otevřená zahrádka, tudíž by se dalo říct, že žádná reklama není potřeba.
Nicméně plánované akce a náhlé změny třeba otevírací doby nestačí jen vylepit na dveře týden předem, právě proto, aby se tyto informace dostaly skutečně ke všem plamínkovským štamgastům a třeba i k těm, co v Plamínku ještě nikdy nebyli.
No a tak vznikly v září 2010 tyto internetové stránky. Ty procházejí v zásadě neustálou aktualizací, takže vlastně nemá cenu se nějak více rozepisovat o tom, jak stránky vypadaly dřív a jak budou vypadat příští týden, zkrátka nyní používáte nejnovější verzi.-)))

Na konci dubna 2012 se Plamínek rozrostl o tuto zahrádku, která vznikla v místech, kde dřív bývala stříška pro dřevo do krbu, které se následně přestěhovalo..... No zkrátka jinam.
Za tepla Vás chodí prostě moc....-)))

2. května 2012 přibyla k těm pěti uherskobrodským pípám ještě šestá a to právě proto, aby se kvůli pivním speciálům,
které do Plamínku přicházejí každý druhý víkend, nemusela omezovat tradiční nabídka Uherskobrodského pivovaru...
Dobrého piva zkrátka není nikdy dost...

V červnu 2013 proběhla dlouhodobě očekávaná výměna oken. Jak to probíhalo, se můžete podívat právě tady.

A 28. srpna 2013 se boural krb...

www.barplaminek.cz    |     barplaminek@barplaminek.cz    |     Pivovar Uherský Brod    |     Cesta pivních znalců
Hodinový manžel    |     Rekonstrukce - stavby - Zlín    |     Obrazy bez názvu    |     Tvorba webových stránek    |     Malování Zlín
Omítky-malby-Zlín    |     Duometal s.r.o.    |     Podlahářství Handy    |     Pedikura Eva    |     Projektování elektroinstalací
Španělská vína     |     Trička s potiskem    |     Top podlahářství


© Bar Plamínek 1994 - 2016
Created by P.Ch.D.
Powered by WEDOS